Kilka mniej znanych faktów o transformatorach - pro energia

serwis transformatorów

Przed oddaniem budynku do użytku zostaje

Zakłady przemysłowe z reguły posiadają bardzo skomplikowaną i rozbudowaną infrastrukturę energetyczną. Oczywiście pobór prądu zależy od profilu działalności danego zakładu produkcyjnego. Jednak nawet mała firma produkcyj

Kilka mniej znanych faktów o transformatorach - pro energia serwis transformatorów
na z reguły pobiera tyle energii, co przynajmniej kilkanaście gospodarstw domowych. Taka sytuacja wymaga odpowiedniej infrastruktury, zamontowanej i nadzorowanej przez wykwalifikowanych fachowców, w tym elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Wchodząc na teren zakładu, często możemy zauważyć specjalne tranformatory. Ich istnienie jest konieczne ze względu na wymagania maszyn używanych do produkcji. Są to rozwiązania bardzo kosztowne, ale nie warto oszczędzać na komponentach i fachowej obsłudze. Awaria instalacji może doprowadzić do zniszczenia bardzo drogich urządzeń, a ich naprawa może okazać się niemożliwa lub nieopłacalna. Ważna jest również odpowiednia ochrona przed piorunami. Duże zakłady zazwyczaj mieszczą się w halach na przedmieściach, stąd są często przyciągają wyładowania atmosferyczne. Uderzenie pioruna może spowodować fatalny w skutkach pożar. Można się przed tym uchronić montując specjalną instalację odgromową. Jej koszt jest stosunkowo niewielki, a jej posiadanie wydaje się być koniecznością w obliczu zmieniającego się klimatu. Parametry instalacji elektrycznej są często regulowane specjalnymi przepisami budowlanymi. Przed oddaniem budynku do użytku, zostaje przeprowadzona drobiazgowa kontrola mająca potwierdzić, że wszystkie normy zostały spełnione.


Są one wykorzystywane zazwyczaj do zmiany

Transformatory to urządzenia, które zaliczają się do maszyn elektrycznych. Są one wykorzystywane zazwyczaj do zmiany właściwości przepływającego prądu. W elektryce wykorzystywane są celem zmiany napięcia między kolejnymi etapami przesyłu. Poniżej przedstawiono budowę, działanie oraz zastosowania transformatorów.
Transformatory złożone są z rdzenia wykonanego z materiału ferromagnetycznego, w którym zamyka się strumień magnetyczny oraz z minimum dwóch uzwojeń sprzężonych ze sobą magnetycznie. Uzwojenia te tworzą obwody elektryczne transformatora, a rdzeń stanowi obwód magnetyczny. Powyższe elementy nazywane są czynnymi częściami transformatora. Część, na którą nawinięte są uzwojenia, nazywa się kolumną, zaś część zamykająca obwód magnetyczny to jarzmo. Przestrzeń zawarta między kolumnami i jarzmami to okno.
Działanie transformatora polega na tym, że jedno z uzwojeń podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Skutkuje to przepływem w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wpływa na powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki. Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych tworzy zjawisko indukcji elektromagnetycznej – powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie.
Transformatory znajdziemy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zmiana napięcia prądu zmiennego. 
Transformatory znajdują swoje zastosowanie w stacjach przesyłowych prądu. Przesył odbywa się przy użyciu prądu o większym napięciu, a stacje transformatorowe zamieniają go na prąd o napięciu 230V, który dostarczany jest do naszych gniazdek. Na co dzień z transformatorami
możemy spotkać się w odbiornikach radiowych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, agregatach spawalniczych i wielu innych miejscach.
Transformatory stosuje się w różnych urządzeniach, takich jak np. wzmacniacze mocy, telewizor, linie elektryczne, zasilacz do komputera, ładowarka do telefonu itp. Transformatory to przede wszystkim elektryka, z którą codziennie mamy styczność.


Uwaga: błąd w słowie kluczowym "tranformatory"


Mniejsze transformatory są jednak umieszczane w

W dzisiejszych czasach prąd elektryczny odgrywa bardzo ważną rolę. Nikt niemalże nie potrafi sobie bez niego poradzić. Także w budownictwie ciężko sobie wyobrazić jego brak. Wszystkie sprzęty budowlane są przynajmniej częściowo na prąd. Poza tym w trakcie budowy należy też wykonać przyłącze elektryczne, aby w przyszłości można było korzystać z elektryczności.

W życiu codziennym mamy do czynienia całym mnóstwem elektrycznych urządzeń. Nie wszystkie tolerują takie samo napięcie czy natężenie, dlatego potrzeba w niektórych miejscach montować tranformatory. Jest to wielkie przedsięwzięcie, jednak dziś już bardzo powszechne. Czasami są to odrębne pomieszczenia czy małe budynki transformujące. Mniejsze transformatory są jednak umieszczane w skrzynkach znajdujących się w ścianach budynków.

Elektryka to chyba jedna z ciekawszych gałęzi budownictwa. Spośród wszystkich instalacji elektryczna jest najbardziej potrzebna. Niezastąpiona wręcz. Bo jak tu żyć w dzisiejszych czasach bez prądu elektrycznego? Jak radzić sobie bez światła, ładowania komórek, laptopów, jak korzystać z nowoczesnych telefonów bezprzewodowych, których bazy potrzebują stałego dostępu do sieci elektrycznej?

Konieczność prądu to wynik rozwoju cywilizacji. Ta sama cywilizacja umieściła elektryczność w domach i mieszkaniach. To, co konieczne mamy pod ręką. Jednak najpierw ktoś musiał to nam podłączyć, odpowiednio rozdzielić i zabezpieczyć. Dlatego należą się brawa dla każdego elektryka, który zapewnił naszemu lokum elektryczność.



© 2019 http://pro-energia.omuzyce.wodzislaw.pl/